Udělejte si radost – leťte balónem

Proletět se v horkovzdušném balonu patří mezi klukovské sny mnoha generací. V dnešní době je to zážitek pro všechny snadno k dosažení například i prostřednictvím zážitkové agentury. Míst, nad která se dá vznést je v České republice celá řada a poznat je můžete v kterémkoli ročním období. Už to samo o sobě slibuje skutečně širokou paletu zážitků.

Jednou z oblíbených lokalit je například Olomouc se svými památkami odkazujícími na bohatou historii města. Z výšky uvidíte celou řadu historických kašen jako je ta Herkulova, Ariónova nebo Caesarova. Olomouc se může pochlubit i mnoha paláci. Namátkou můžeme zmínit například Zdíkův, Eldemannův nebo Arcibiskupský palác. Ve městě se nachází řada národních kulturních památek v čele se sloupem Nejsvětější trojice, který je chráněnou památkou UNESCO. Kromě něj stojí za pozornost určitě i Olomoucký hrad, klášter Hradisko, vila Primavesi nebo radnice s orlojem z 15. století.

Stejně bohatý historický zážitek okořeněný i moderní architekturou může nabídnout let balónem Hradec Králové. Bývalému královskému městu se na počátku 20. století díky práci architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára začalo přezdívat „salon republiky“. Proletíte se nad jeho známou Bílou věží, Biskupským palácem, Masarykovým náměstím s pomníkem prezidenta, barokním komplexem památek Hospital Kuks nebo Jiráskovými sady. Z církevních památek nelze nezmínit katedrálu Svatého Ducha nebo židovskou synagogu.

Pokud byste se spíše raději podívali na sever Čech, za návštěvu určitě stojí severočeský Liberec ležící v krásném prostředí Jizerských hor. Kromě samotné přírody, kterou budete obdivovat při přeletu kolem známého Ještědu, vám Liberec ukáže i své dominanty. Jednou z nich je například novorenesanční radnice na libereckém náměstí. Dále pak klasicistní zámek z 18. století, Šolcův dům, kostel svatého Antonína Velikého nebo Dům obuvi Baťa, který připomíná zdejší slavnou textilní historii.

To je jen malý výčet míst, které můžete s horkovzdušným balonem navštívit. Ať už jste osamělý dobrodruh nebo zamilovaný pár, výlet do oblak je zážitkem, který rozhodně stojí za to prožít!